7 performance’owych wskazówek na udane Święta na Facebooku

Michal Filípek

24. 11. 2016Porady

Jeśli zależy Ci, aby świąteczne dni były jeszcze weselsze i szczęśliwsze również w kontekście reklamy na Facebooku, powinieneś przeczytać poniższy tekst. W siedmiu akapitach poradzimy Ci jak się przygotować na Facebooku w nadchodzące święta.

Czy warto inwestować w kampanie testowe?

Przygotowania do sezonu przedświątecznego najlepiej zacząć już w styczniu. Planowanie kampanii performance’owych na Facebooku to ustawiczne i kompleksowe działanie. Kilka poprawek na ostatnią chwilę nie uratuje projektu, który cały rok czekał na swoją kolej. Jeśli jednak pracowałeś pilnie przez cały rok, kilka poniższych uwag może Ci pomóc wycisnąć ze świąt jeszcze więcej.

1) Jak najwcześniej rozpocznij pracę nad wyłonieniem użytkowników do remarketingu

Rada ta może się wydać trywialna, ale musi tutaj wybrzmieć. Chodzi przecież o rzecz podstawową. Na swojej stronie powinieneś mieć facebookowy pixel. Im wcześniej, tym lepiej. Przypomnieć się klientom możesz przecież i w ciągu roku. Ktoś, kto był zadowolony z zakupu dokonanego w lecie, potencjalnie myśli o przedświątecznych zakupach u sprawdzonego sprzedawcy. Użytkowników systematycznie wracających na Twoje strony możesz zaadresować przy pomocy narzędzia WCA3. Nawet jeśli jesteś pewien, że kod pixeli został prawidłowo umieszczony na wszystkich Twoich stronach, sprawdź raz jeszcze, czy na pewno mierzy on i przesyła wszystkie potrzebne wydarzenia wraz z kompletem parametrów.

Co warto wiedzieć przed uruchomieniem remarketingu?

2) Skup się na skróconych grupach użytkowników przeznaczonych do remarketingu

Każdy to zna z własnego doświadczenia. Kiedy w październiku na sklepowych półkach pojawiają się czekoladowe Mikołaje, Ty masz jeszcze dużo czasu na załatwienie prezentu dla taty. Tydzień przed Wigilią przypominasz sobie, że ciągle nic nie masz. Terminy dostarczenia zakupów przed Wigilią się kurczą. Decyzje musisz więc podjąć szybko. Czas zakupów wraz ze zbliżającą się Gwiazdką się skraca.

Trafność a efektywność reklamy – jak to pogodzić?

3) Nie zapomnij o Lookalike audience

Reklamę najpewniej skierujesz do użytkowników, którzy w ubiegłym roku kupili u Ciebie najwięcej. Nie zapomnij stworzyć z tego grona Lookalike audience i pomóż w przedświątecznych decyzjach zakupowych konsumentom podobnym do Twoich zeszłorocznych klientów. Jeśli nie dysponujesz Custom audience, postaraj się przeanalizować dane demograficzne zeszłorocznych kampanii i na podstawie wyników targetuj tegoroczną publiczność.

4) Zmiana zachowań nie powinna być zaskoczeniem

Licz się z przedświąteczną zmianą profilu demograficznego swego typowego klienta. Podczas gdy w ciągu roku Twoim klientem jest nastolatek lub młoda dorosła osoba, jest wielce prawdopodobne, że przed Gwiazdką zastąpi go w tej roli jego rodzic. Również sam Facebook będzie się zachowywał inaczej. W okresie, kiedy wszyscy coś reklamują na Facebooku, należy bidować wyżej, niż robiłeś to w ciągu roku.

5) Przygotuj się i buduj napięcie

Czas pozostały do Gwiazdki wykorzystaj do podnoszenia napięcia. Nie oznacza to, że masz straszyć klientów. Przygotuj jednak dla nich serię ograniczonych czasowo promocji i ofert specjalnych.

6) Nie powinieneś lekceważyć mocy kreacji

Nawet jeśli nie kręci Cię przedświąteczna atmosfera oraz widok świecących drzewek, nie możesz zrezygnować z bożenarodzeniowych ozdób w swoich reklamach. Nie żałuj swoim kreacjom świątecznego złotka i postaraj się odróżnić wygląd reklamy od formatu, którego używasz poza sezonem.

7) Świat nie kończy się na świętach

Może się to wydawać zaskakujące, ale są ludzie, którzy wydają pieniądze dopiero po Świętach. Po pierwsze, czekają na rozkwit poświątecznych wyprzedaży. Po drugie, pod choinką zamiast konkretnej rzeczy, leży dla nich koperta z banknotem i liścik od babci z poleceniem, żeby sobie wybrali coś sami. Pod żadnym pozorem nie wyłączaj więc kampanii. Uważaj jednak, aby reklamy zawierały aktualne teksty i kreacje.

I jedna dodatkowa rada na koniec

Uznajmy, żeby nie niszczyć magii cyfry 7 z tytułu, że tego akapitu nie ma, choć zawiera przydatną dla Ciebie informację. Jeśli błądzisz, próbując zaadresować ludzi będących w jakiś sposób związani z Twoja marką, spróbuj skorzystać z własnych grup użytkowników wykreowanych na podstawie kryterium zaangażowań na Facebooku (po angielsku Engagement Custom Audience). W ten sposób można sformułować grono odbiorców, którzy reklamę na Twojej stronie widzieli z rocznym opóźnieniem.

Wskaźniki szacunkowe i “na etapie tworzenia” – co warto wiedzieć?

To Cię może zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Shares