Już niedługo, jako pierwsi na świecie, odwołamy się od blokady na Facebooku!

Szymon Szott

3. 12. 2018Nowości z Facebooka

Ewenement na skalę światową – Ministerstwo Cyfryzacji i Facebook podpisali porozumienie! W ramach niego, polscy obywatele będą mogli poddać się dodatkowej weryfikacji odmowy dotyczącej odwołania od decyzji o blokadzie treści na ich profilu. Za kilka tygodni powstanie tak zwany “punkt kontaktowy”, który stworzy NASK – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa Państwowy Instytut Badawczy.

28 listopada, Ministerstwo Cyfryzacji i przedstawiciele Facebooka podpisali porozumienie o stworzeniu punktu kontaktowego. Nowo powstała platforma pozwoli użytkownikom z Polski na składanie podań o dodatkową weryfikację blokady, jaka została nałożona na ich konto lub publikowane treści. Stroną porozumienia jest również NASK, który zobowiązał się do stworzenia i zapewnienia działania platformy weryfikacyjnej.

Facebook podpisał porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji; źródło: www.gov.pl

Facebook podpisał porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji; źródło: www.gov.pl

Odwołanie się od blokady będzie możliwe w dwóch przypadkach:

  • Profil (lub strona) mieści się w określonej przez Ministerstwo kategorii;
  • Facebook odrzucił pierwsze odwołanie użytkownika lub przez 72 godziny nie udzielił pomocy;

Porozumienie, które podpisaliśmy wspiera ochronę wolności słowa w Internecie, a użytkownicy portalu dostaną dzięki niemu de facto dodatkową instancję odwoławczą od blokad – Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

Kto zmieni decyzję Facebooka?

Jak podaje strona gov.pl, za ponowną weryfikację blokady będzie odpowiadał… Facebook. Portal zobowiązał się analizować zgłoszenia w oparciu o swoje standardy społeczności. Jeśli okaże się, że post lub profil ich nie naruszał, Facebook przywróci usunięte treści i odblokuje konta. Cały proces ma trwać nie więcej, niż 72 godziny od przesłania do punktu kontaktowego.

Zarządzanie treściami w Internecie to jedno z największych wyzwań dzisiejszego cyfrowego świata. To również wielowymiarowy problem, który wymaga współpracy wszystkich aktywnych w Internecie podmiotów, by zachowana była swoboda wypowiedzi, a jednocześnie użytkownicy mieli zapewnione bezpieczeństwo i ochronę przed niepożądanymi i szkodliwymi treściami. Podchodzimy do tego konstruktywnie i szukamy pozytywnych rozwiązań – Jakub Turowski, dyrektor ds. polityki publicznej Facebooka w Polsce i krajach bałtyckich.

Kiedy będziemy mogli się odwołać?

Ministerstwo wyraźnie stwierdziło, że w początkowej fazie działania platformy, usługa będzie niejako ograniczona. Po starcie usługi będzie rozpatrywało przypadki blokad na zbiórki publiczne i zgromadzenia. Z biegiem czasu, Ministerstwo Cyfryzacji będzie rozbudowywało platformę – cel, jaki jest jej stawiany, to oferowanie każdej osobie w Polsce możliwości odwołania się od blokady lub usunięcia treści z portalu.

Minister podpisał porozumienie!; źródło: gov.pl

Minister podpisał porozumienie!; źródło: gov.pl

Jak wszyscy wiemy – prawo nie działa wstecz. Podobnie będzie tutaj, proces nie będzie dotyczył odwołań historycznych. Ministertwo deklaruje, że kieruje inicjatywę do wszystkich portali społecznościowych. Kto jeszcze dołączy do porozumienia?

To Cię może zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Shares